Saturday, May 8, 2010

Важността на музикалната въртележка за бебето!

0 коментара
Кич, глезотия или просто хвърляне на излишни пари е купуването на музикална въртележка над леглото на малкото бебе? Има ли то наистина нужда от нея или тя е там просто за да разкраси детската стая?
Истината е, че твоето бебе твърдо се нуждае от тази играчка. Въртележката подпомага развитието на детето по уникален начин.
Основното нещо, което музикалната въртележка развива у бебето са неговите сетива (зрение, слух, осезание). Затвърдява се и фината моторика – подобрява се координацията ръце-очи, бебето се съсредоточава в хващането на предмети.
Казано на кратко въртележката способства за двигателното, умственото и емоционалното развитие на твоето бебче.
При избора на музикална въртележка не пести пари. Това е първата играчка в живота на детето ти и може би най-важната. Затова гледай тя да бъде качествена.


Monday, April 12, 2010

Определи характера на твоето бебе!

0 коментара
Твоето бебче сигурно вече проявява черти от характера си, всъщност това е така още откакто се е родило, нали?

Характерът на човек се развива както в положителни, така и в отрицателни насоки през целия му живот. Но въпреки че търпи промени, човек в основата си остава същия.

За оформянето на характера при индивидите влияят както гените на родителите, усещанията и емоциите в утробата и ранната детска възраст, така и отношенията в семейството.
Основните типа характери са 4. Сама се опитай да определиш твоето бебе към кой тип спада:




1. Сангвиник:

- обича музиката, забавленията;
- радва се на компанията от много хора;
- има високо самочувствие;
- вярва 100% в себе си;
- притежава психическа гъвкавост;
2. Холерик:

- лесно се ядосва;
- прекалено припряно;
- често си сменя настроението;
- нервно в действията си;
- нетърпеливо;

3. Меланхолик:
- притеснително;
- обича уединението и спокойствието;
- лесно се предава;
- несигурно;
4. Флегматик:
- бавно в действията си;
- много спокойно;
- мълчаливо;
- предпочита пасивните действия;


Monday, March 29, 2010

Климатикът и бебето!

0 коментара
Живеем в страна с непрекъснати промени в климата. Точно поради тази причина проблемите с отоплението или охлаждането на бебешката стая са на дневен ред. Въпросите, които вълнуват и теб като майка сигурно са: „Коя е най-добрата температура за бебето?, Колко често да проветрявам?, Когато бебо се къпе колко трябва да му е топло? С какво да отоплявам стаята му? И още други такива.
Какво е мястото на климатикът що се отнася до твоето бебе? Мнения различни.
Ако говорим за отопление през студените дни, климатикът (качествения) е едно чудесно средство. Разбира се трябва да спазваш някои задължителни условия, за да не се появят проблеми като простуда, претопляне и т. н., а те са:
- проветрявай помещението поне 5 пъти на денонощие за по 5 минути най-малко;
- 2 пъти в месеца почиствай филтрите;
- сложи климатика на място, където не духа директно срещу детето;

- подходящата за бебе температура е между 21 и 23 градуса, при къпане – между 26 и 28 градуса;
Когато времето е горещо и климатика се използва за охлаждане внимавай за следните особености:

- температурата на климатика трябва да е с около 5 градуса по-ниска от тази навън;

- внимавай да не става течение;

- най-добре е да използваш климатик работещ в съседна стая (косвен климатик);

- докато бебо спи климатика трябва да е изключен;

Не се притеснявай да използваш климатик за твоето съкровище и знай че този метод е един от най-удобните, зе секунди се достига до желаната температурата с помощта на едно копче.

Monday, March 15, 2010

Подсичане на бебешката кожа!

0 коментара
Ако твоят бебчо е роден съвсем скоро неговата кожа е изключително чувствителна. Особено податлива към подсичане е зоната, където се поставят пелените.
Много внимавай с хигиената на бебо спрямо дупето. Поради непрекъснатото преминаване на урина и не толкова често на изпражнения кожата там е застрашена от обриви или така нареченото подсичане.

А сигурно се чудиш какво точно е подсичането? В най-лекият си вариант то се изразява в малки червени пъпчици и влага по кожата. Понякога засегнатият участък пари при допир. Проблем настъпва, когато пъпчиците се инфектират (образуват бели връхчета – пустули), а при по-сериозно възпаление може да се получат и мехури. По-тежка форма на подсичане е, когато раздразнената кожа се превърне в рани.
Подсичане на бебешката кожа може да се получи и когато бебо спре да суче, като му никне зъбче, при първи опити да яде твърда храна или да пие краве мляко. Антибиотиците също са предпоставка за подсичане.
Не се притеснявай ако бебо се е зачервил малко все пак. В такъв случай използвай мазило за целта. Сменяй и по-често пелените, особено ако са наакани (основен фактор за подсичане е диарията).

А какво да правиш ако бебето се е подсекло повече? В такъв случай мазилата няма да помогнат. Просто махни пелените и остави кожата да диша, разбира се като преди това увеличиш температурата в стаята. Колкото повече на ден правиш това толкова по-добре за бебето.


Wednesday, March 10, 2010

Почистване на очите, устата, ушите, ноктите и нослето на бебето!

0 коментара
Ето че дойде ред и за почистването на по-детаилните части на бебчето, а именно нослето, ушите, очите, устата и ноктите.

Специално почистване на очите на бебо не е необходимо, защото неговите сълзи правят точно това (дори то да не плаче). По-специфично почистване се налага, ако има очен проблем, евентуално с някакви капки.

Устата също не се нуждае от специални грижи за почистване, ако е здрава, единственото важно нещо е след всяко хранене да капнеш няколко капки вода в устата на бебо против излизането на афти (освен ако не е заспало).

Колкото до бебешките уши, почиствай само външното ухо, без да навлизаш навътре. Само когато се събере ушна кал с помощта на бебешки клечки за уши с ограничител я премахни. Внимавай да не влезе вода в ухото на бебо при къпане.

Ноктите на бебо режи само докато спи, задължително със специална за целта ножичка или нокторезачка.

Може да ти се стори, че бебо много киха и си търка нослето. Спокойно, то така си прочиства нослето като изкарва събралите се секреции. Възможно е от сухият въздух и от смяната на t в помещението на бебето да се образуват засъхнали секреции, в такъв случай навлажнете една клечка за уши и почистете нослето.


Monday, March 8, 2010

Грижи за пъпчето при новороденото!

1 коментара
Бебчо се е появил на бял свят и пъпната връв която до сега ви свързваше вече е прерязана. След като в родилното отделение ампутират връвта (1,5см от коремчето), лекарите я връзват със специален конец или щипка (най-вече през последните години).
Трябва да изчакаш около 10 дни да потъмнее и изсъхне пъпчето и да падне само. Но при някои бебета (особено ако се разхлаби щипката) пъпа съхне по-бавно и може да падне на около 20-ия ден.

Много внимавай да не се инфиктира пъпчето, докато не е паднало. Промивай го след всяка смяна на пелените със спирт 75% - напоен в памуче, а още по-удобно ще ти е с клечките за уши. Гледай да не намокриш мястото, за да не удължиш процеса на съхнене.

Някои майки слагат топоцин върху намазаното със спирт пъпче, но не е задължително, напоследък се смята че от пудрата по-лесно се развиват бактерии на мястото.
При слагането на пелената гледай тя да е ниско, за да няма допир с пъпа. За твое улеснение може за сложиш на мястото стерилна превръзка.
След като пъпа падне продължавай да мажеш мястото със спирт, докато раничката не заздравее напълно. Както при всяка рана се образува коричка, която пада и след това кожата регенерира.

Не забравяй да запишеш датата на падането на пъпчето на бебо!


Thursday, February 18, 2010

Предимствата на биберонът-залъгалка!

0 коментара
Бебчо плаче, а няма някакъв сериозен проблем за това. Просто има нужда да смуче нещо, без значение дали го кърмиш или не. Биберонът идва на помощ.

Биберонът залъгалка си има и хубавите и лошите страни, но добрите определено преобладават!

Хубавите:

- успокоява бебето по невероятен начин;
- служи и за бебешко приспивателно;
- чрез сукането развива мускулите на устата;
- по-добре е от смученето на пръстите, защато не пречи на развитието на зъбките и захапката (има специални ортопедични биберони за целта);
- докато бебо е навън залъгалката пречи на студения въздух да навлезе в устата му;
- биберонът-залъгалка има и обезболяващ ефект, особено в периода на коликите (подходящ е и за много нервни бебета);

Лошите:

- върху залъгалката попадат всякакви микроби;
- ако бебчо е заспал и биберона му падне от устата може да се събуди обезпокоено и да си наруши съня;
- вреди на общуването, ако често е в устата на бебето то по-малко ще се опитва да говори;
- изкривявя зъбите и захапката (ако разбира се не е качествен);


Ако бебето ти отказва биберон, това означава че може да не му е удобен. Опитай с различни видове, докато си хареса някой. Но в никакъв случай не мажи с мед залъгалката, за да не свикне така, че дойдат ли зъбките сладкото не е за препоръчване.
Най-голяма нужда от залъгалката бебо има през 3-ия и 4-ия месец, докато сукателния рефлекс му е най-развит.


Friday, February 12, 2010

Вечният проблем при бебетата - коликите!

0 коментара
Ох, колики! Сигурно се питаш защо са устроени така нещата, че напълно здравото ти дете да се превива и да плаче само защото има колики.

Коликите при бебетата започват от 2-та до 4-та седмица след раждането и траят обикновено до годинка, но с месеците детския организъм свиква с тях и все по-слабо ги усеща.

Няма как, въоръжи се с търпение и знай, че бебо мине ли четвъртия месец проблема с коликите ще е решен или поне те със сигурност ще бъдат по-леки.
А какво всъщност причинява неприятните колики? Те се дължат на незрялата храносмилателна система на новороденото, ензимите в нея са твърде малко за да успеят да разградят въглехидратите, съдържащи се в майчиното и адаптираното мляко. Друга причина за коликите е поглъщането на много въздух от пеленачето докато се храни. Коликите са донякъде и на нервна почва, затова най-често се появяват вечер – тогава бебето изпуска парата от натоварения за него ден. Най-точната причина за коликите са излишните газове.

Може да опиташ в борбата с коликите различни методи – затопляне на коремчето с топла кърпа или сешоар, някои от флакончетата по аптеките с мазила или капки за целта, но знай че майчината прегръдка е истинският цяр за успокояването на бебчето.


Tuesday, February 9, 2010

Бебето и неговата погача!

0 коментара
Бебо вече мина месец и наближава първият му празник – погачата (не се прави в събота), на който ще има възможността да се запознае с най-близките хора на семейството, условието е те да бъдат от женски пол (без значение възрастта).

Сутринта на 40-ият ден от раждането ти и малкото сладурче отидете на църква, където някой свещенник ще ви прочете очистителна молитва за здраве. На излизане от Божият дом вземи светена вода, с която като се прибереш вкъщи ще поръсиш твоето легло, леглото на детето и дрешките + новите, които ще му подарят на погачата.

Преди да са дошли гостите сложи червен конец на прага на дома, който ще пази от зли мисли и уроки новороденото от „орисниците”.
На масата сложи повече сладки неща и питиетата да са със сладникав вкус, вярва се че така живота на бебето ще е сладък. Помоли някоя малка дама да ти помогне със замесването на погачата, която също трябва да бъде сладка.

Щом всички гости сте се събрали започнете с ритуала. Сложи бяла кърпа върху питата, върху която „орисниците” да сложат паричните си дарове (обикновено монети). След това я завържи като не я стягаш много (за да не е много стиснат бебчо като порастне) и я хвърли някъде на високо, за да достигне детето големи висини.

После избери две млади момичета за да разчупят питата (прави се над твоята глава и над тази на бебето), условието е да нямат починали родители. Отдели първото парче от питата за Богородица, след което всички си похапнете хубаво.

Не изпращай гостите като си тръгват и не им слагай нищо за вкъщи, за да не стане детето крадец като порастне.


Wednesday, February 3, 2010

Пиенето на вода при бебето!

0 коментара
В първите си месеци твоето бебче приема кърма или адаптирано мляко. А даваш ли му да пие вода? Това съвсем не е задължително, защото чрез млякото то си поема необходимите течности (особено кърменото бебе), но след като човекът е водно същество много педиатри съветват още от самото раждане пеленачето да приема вода в чиста форма.


Мнения различни. Спокойно можеш да започнеш да даваш на бебчо вода чак след като навърши 6 месеца. Но водата в първите дни на бебето може да служи не само за утоляване на жаждата. Например при продължителната бебешка жълтеница (подсладена със захар или глюкоза вода) или когато детето се изхожда трудно (около 160 мл подсладена или овесена вода на ден) ще му се отрази добре. Когато искаш да отвикнеш бебо от нощното хранене можеш да го залъжеш с малко вода.

Преди да дадеш на бебчето да пие вода я превари (използвай от чешмата, а не минерална), след което я сипи в стерилизирано шише. Преварявай водата поне до годинка. След това я пречиствай с филтър.

До 6 месеца давай на детето подсладена преварена вода, след това само преварена.

Бебето може да пие колкото си иска вода, но не му я предлагай веднага преди или след ядене, а между самите хранения.

Водата е препоръчителна, когато бебо има повишена температура или времето навън е горещо.

Thursday, January 28, 2010

Помпичката за кърма – удобството на съвременната майка!

0 коментара
Сигурно си чувала майка ти или баба ти да ти разказват за периода, в който са кърмели своите бебета. И сигурно знаеш, че в някои случаи алтернатива е било само изцеждането на гърдите на ръка. Много бебета се отбиват съвсем рано и това в много случаи преди години е било край на приемането им на кърма.


Но днес вече има помпи за изцеждане – ръчни и електрически (автоматично контролират скоростта и всмукването). Електрическите помпи осигуряват повече мляко и това става съвсем бързо, ако използваш такава няма да се натовариш по никакъв начин. Има и двойни електрически помпи (удобни са ако имаш близначета).

Ако ползваш хубава ръчна помпа за кърма (не винаги цената е критерий), това означава че подобно на електрическите помпи ще изцеждаш достатъчно мляко, няма особено да се измориш, а и като време няма да ти отнеме кой знае колко.

Следвай изброените съвети и изцеждането за теб ще е детска игра:

- докато се изцеждаш гледай бебето си или си мисли за него, така лактацията психически ще ти се стимулира;
- топлината стимулира кърмата, затова преди да се изцедиш вземи горещ душ или присто постави върху гърдите си топла кърпа;
- сменай от време на време от едната гърда на другата, но не прави големи паузи докато се изцеждаш;
- ако първо кърмиш бебето, започни с изцеждането веднага след това;
- от време на време сменяй позицията на помпата;

За да имаш повече кърма се изцеждай по-често – през 2.5, 3 часа, като през нощта почиваш около 6, 7 часа. А и задържането на мляко в гърдите може да доведе до мастит.



Tuesday, January 26, 2010

Цвета на очите на новороденото и след това!

0 коментара
„Какви ли ще са очите на моето бебе?” Този въпрос вълнува всички скорощни родители, без съмнение и теб. Но ако се замислиш по-дълбоко, сравниш твоите очи, на съпруга ти и евентуално очите на най-близките си хора в родата, може би цвета който си представиш ще е точно този на твоето дете.

Истинският цвят на очите на бебето се проявява от 5-я до към 10-я месец. На новородените деца очите са или мътно сиви или мътно сини, като след първия месец започват да се избистрят, а до третата година може да търпят леки изменения в нюанса си.

Родителските гени могат да се смесват по много различни начини. Също така, цветовете на очите не са смес от цветовете на двамата родители, както е при цвета на кожата например. Но имай предвид, че човек е възможно да промени цвета на очите си и в по-зряла възраст, например от сини в зелени или от тъмно кафяви в пъстри (кафяво-зелени). Много рядко се стига до хетерохромия (промяна в цвета само на едното око).

Цветът (зелено, синьо и кафяво) на очите се образува от три гена. За другите цветове – пъстри, сиви, жълтеникави и други комбинации няма точно обяснение как се получават. Генът на сините очи се смята за по-слаб, както е при косите – по-светлите са по-тънки и слаби от тъмните. Редът (низходящ) на силата на гените е: кафяв, зелен, син.

Смята се, че майката има две двойки от гените на всяка хромозома, което дава вероятност за различни възможни цветове при очите на детето и. Генът на кафявите очи се смята за доминантен, така че и един ген стига, за да е бебето с кафяви очи. Изводът е, че ако имате един ген за кафяви и един за сини очи - бебчо по-вероятно ще е с кафяви очи. Но и при родители с кафяви очи, но носещи по един ген на сини и бебо ги наследи и двата, може да стане синеоко.

Но в крайна сметка не е толкова важен цвета на очите или косата на детето, а цялостното му излъчване като личност.


Sunday, January 24, 2010

Всичко необходимо за новороденото у дома!

0 коментара
Бебчо вече е изписано от болницата и трябва да се прибере в новият си дом. Емоциите са големи. Може би вече ти или другите вкъщи сте му приготвили стаята заедно с необходимите вещи, но ако не сте, ето един пълен списък с всичко което ще е необходимо на новия член на семейството. Не е фатално да не се закупи всичко на момента, все пак не сме в средновековието. Магазини и аптеки колкото искаш. Но все пак за твое удобство е хубаво да си имаш това списъче, за да не забравиш за нещо.

1. Креватче с матрак или люлка (може и кошарка);
2. Обиколник за креватчето + спален комплект с много тънка възглавничка;
3. Музикална играчка за креватчето;
4. Дрешки за новородено (боди, ританки, чорапки, блузки, гащеризончета, ръкавички, шапки);
5. Поставка за повиване, одеалце за повиване + пелени, мокри кърпички;
6. Чувалче за спане;
7. Кърпи, лигавници;
8. Стерилизатор;
9. Шишета, биберони (биберон залъгалка) + помпичка за кърма;
10. Количка – най-добре конбинирана + комплект към нея;
11. Бебефон;
12. Парна ютия (над 1800 W);
13. Ванаичка за къпане + стойка;
14. Бебешки шампоан, сапун и хавлийка;
15. Мляко за тяло;
16. Крем против подсичане;
17. Бебешки прах за пране;
18. Клечки за уши с ограничител;
19. Ножичка за нокти;
20. Термометри за бебето, за стаята и за водата;
21. Памук, етилов спирт 70%, топоцин (за пъпчето), сироп за t;
22. Бебешки шезлонг;
23. Седалка за кола;
24. Кенгуру;
25. Играчки, дрънкалки и др.


За предпочитане е стаята на бебето да е колкото се може по-шарена, така то ще развива добре усещането за цветовете.



Thursday, January 7, 2010

Какво ще ти е нужно за родилния дом?

0 коментара
Малкото коремче от бременноста вече се е превърнало в голям корем и все повече тежи. Бебето иска да излиза. Ако терминът ти е наближил хубаво е да си приготвиш нещата за болницата, в която ще раждаш. Но спокойно, дори да забравиш нещо няма да е фатално.

Някои от бъдещите майки изпадат в паника преди раждането да не би да не са взели всичко необходимо. Повечето неща, от които ще имаш нужда в родилното няма да ги използваш още първия ден от престоя си там. Така че още на първото свиждане някой от твоите близки може да ти ги донесе.

В момента на самото раждане ще ти трябват: медицински лист от женска консултация , кръвната ти група; платена фактура за избор на лекар или екип (не е задължително), нощница (макар, че може да изискаш да ти дадат от родилния дом), чехли или джапанки (после се използват в банята), обезболяващи (по принцип дават от болницата). Ако ще раждаш със секцио се снабди с шишенца минерална вода – тип биберон. Мобилният телефон и личната карта също трябва да са при теб.

Важно е да оставиш на персонала на болницата 1 пакет пелени, ако ще раждаш нормално и 2 пакета при секцио, за да повият бебето, когато излезе на бял свят.

Останалите принадлежности, които ще използваш в болницата не са по-различни от тези, които използваш вкъщи с изключение на помпичката за кърма.

Трябва да си подготвиш тоалетни принадлежности (четка и паста за зъби, сапун, шампоан, измиващ гел), хавлия, кърпа за ръце и една, две нощници. И зарядно за мобилния, в случай че останеш по-дълго от предвиденото.